POLİSPORT PUEN 1000

Poliüretan Enjeksiyon

ÜRÜN TANIMI

Çift bileşenli, düşük viskoziteli, su ile reaksiyona geçen,rijit poliüretan reçine. Hidrostatik basınçlı, tazyikli, çok veya az miktardaki su akıntılarını durdurmak için enjeksiyon reçinesidir.

KULLANIM ALANLARI

 • Yüksek basınçlı veya yüksek akımlı, tazyikli, su sızıntılarına karşı,
 • Diyafram / istinat duvarlarındaki su sızıntılarını bloke etmek için,
 • Harekete maruz kalmayan yerlerde, geniş çaplı boşluklarda, örneğin; kaya çatlakları, kırılma defoları, dolgu tabakaları, derzler, çatlaklar ve segragasyonlu betonarmede,
 • Tünel inşaatlarında, LDPE veya HDPE membran kaplama enjeksiyonunda,
 • Islak ortamda NATM delme ve patlatma ile TBM önünde su geçirimsizlik ve konslidasyon için ön enjeksiyonda,
 • Çiroz deliklerinin ıslak veya kuru ortamda , dolgu işlerinde,
 • Islak veya kuru ortamda çakıl dolguların sıkıştırma işleminde mantolama enjeksiyonunda,
 • Toprak stabilizasyonu ve dolgudaki ankrajlama işlerinde,
 • Yüksek dozda su akıntılarının var olduğu durumlarda, gözenekli betonarme arkasını perde enjeksiyon işlerinde kullanılır.

ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI

 • Polisport PUEN 1000, derz veya çatlaklarda dayanıklı rijit conta halini alır.
 • Yanıcı değildir, solventsizdir.
 • Kullanıcı dostu çift bileşenlidir.
 • Kontrol edilebilir reaksiyon zamanı: Katalizör kullanılarak kür alma süresi azaltılabilir.
 • Kürünü almış ürün çoğu organik çözeltilere, hafif asitlere ve mikroorganizmalara karşı dayanıklıdır.

UYGULAMA DETAYLARI

Yüzey Hazırlığı:   Çatlak veya derzlerdeki serbest parçacıklar – kalıntılar temizlenmelidir. 3 mm den fazla geniş sızdıran çatlakların üzeri uygun metot ile kapatılmalıdır. Kullanılacak ( Paker) enjektör çapına göre 45 derece açı ile delikler delinir. Çatlağın düz hat olmaması durumunda, deliklerin çatlağın her iki tarafına şaşırtmalı şekilde delinmesi önerilir. Delik derinliği betonarme kalınlığının yarı derinliği kadar olmalıdır. Deliğin çatlaktan uzaklığı da beton kalınlığının yarısı kadar olmalıdır. Delikler arasındaki mesafe, mevcut olan duruma göre 15-90 cm olabilir. Pakerler ( enjektörler ) deliklere yerleştirilir ve akıtma esnasında oluşabilecek basınca dayanıklı duruma getirilmelidir. Kuru ortamda, enjektörlerden önce su sıkılır. Bu işlem çatlak/ derz içerisindeki toz ve yabancı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Çatlak/ derz içerisindeki su, reçinenin reaksiyona geçmesini sağlayacaktır.

Reçine ve Ekipman Hazırlığı:   Reçine ile, önceden miktarı belirlenmiş katalizör hazırlanır, katalizör önceden çok iyi çalkalanmalıdır. Reçine sudan uzak tutulmalıdır. Aksi halde reaksiyona geçer. Köpükleşmeye başlar ve enjeksiyon pompa ve ekipmanlar içerisinde donmaya başlar ve pompayı tıkar. Çatlak veya derzlere su sıkılması gerekiyorsa mutlaka iki ayrı pompa kullanılmalıdır.

UYGULAMA TALİMATLARI

Karıştırma: Çift komponentlidir. A bileşeni ve B bileşeni her biri ayrı ayrı karıştırıldıktan sonra, A bileşeninin üzerine B bileşeni yavaş yavaş ilave edilir ve düşük devirli bir mikser ile karışım yapılır.

Ekipmanların Temizliği: Ekipmanlar, uygulamadan hemen sonra, malzeme sertleşmeden Polisport T25 temizleme tineri ile temizlenmelidir. Sertleşen harç sadece mekanik olarak temizlenebilir.

Sağlık ve Güvenlik Bilgileri: Karıştırma ve uygulama işlemlerini yaparken, cildinizi ve gözlerinizi etkilenmekten korumak için lastik eldiven ve iş gözlüğü kullanınız. Özellikle gözler dikkatle korunmalıdır. Gözle temas halinde, yaklaşık 15 dakika süre bol su ile yıkayınız ve hemen bir hekime başvurunuz. Gıda maddelerinden ve çocuklardan uzak tutunuz.

Renk
Kahverengi
Pota Ömrü (Potlife)
20 °C sıcaklıkta yaklaşık 40 dk
Raf ömrü
Açılmamış ve zarar görmemiş orjinal ambalajında üretim tarihinden itibaren 12 aydır.
Uygulama Metodu & Ekipmanlar
Paker ve enjeksiyon pompası ile kullanılır.
Ambalaj
5 kg set