POLİSPORT PUSL 200

2 Komponentli, Solventsiz, Poliüretan Esaslı, Self Levelling Kaplama

ÜRÜN TANIMI

İki komponentli, poliüretan esaslı, solventsiz, renkli, mekanik mukavemeti yüksek, hijyenik, self levelling zemin kaplama malzemesidir.

KULLANIM ALANLARI

  • Sergi salonları, ofisler, okullar, hastaneler, muayenehaneler, laboratuvarlar, alışveriş merkezleri en yaygın kullanım alanlarıdır.
  • Fabrikalar, soğuk hava depoları, açık teraslar, depolar, frigofrik araç kasaları, atölyeler, uçak hangarları, ilaç sektörü, gıda sektörü, araç ve yaya trafiğinin olduğu alanlarda da uygulanabilmektedir.

ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI

  • Elastik yapısından dolayı, çatlak köprüleme özelliğine sahiptir.
  • Kolay temizlenir, çizilmez, hijyeniktir.
  • Ani sıcaklık değişiminden ve beton yüzeyindeki genleşmelerden etkilenmez.
  • Ses emebilme özelliğine sahiptir.
  • Derzsiz bir yüzey oluşturur.
  • Kolay uygulanır ve uzun süre bakım gerektirmez.
  • Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dirençlidir.
  • Kimyasallara karşı dirençlidir.Gerektiğinde ayrıntılı kimyasal dayanım tablosu istenebilir.

UYGULAMA DETAYLARI

Yüzey Kalitesi: Beton yüzeyi temiz, sağlam ve yeterli basınç dayanımına sahip (en az 25 N/mm2), çekme dayanımı (pull off) en az 1,5 N/mm2 olmalıdır. Kaplama yapılacak şap ve/veya beton zemine sağlam basmalı, oynamamalıdır. Dolayısıyla kaplama yapılacak beton en az C 25 tercihen C 30 – C 35 standardında olmalıdır. Yüzey temiz, kuru, kir, yağ ve yüzey kür malzemeleri gibi yabancı maddelerden arındırılmış olmalıdır. Yüzeydeki şerbet tabakası mutlaka alınmalıdır. (Shot-Blast, Rota Tiger vb.) Pürüzlük yaklaşık ince sıva gibi olmalıdır, helikopter tepsi perdahı ile elde edilmelidir. Kesinlikle yüzeyi sertleştirilmiş beton olmamalıdır.

Yüzey Hazırlığı: Beton yüzeyler aşındırıcı ekipmanlar kullanılarak çimento şerbetini kaldırılması ile açık gözenekli bir yüzey elde edecek şekilde hazırlanmalıdır. Zayıf beton uzaklaştırılmalı, kuşgözü boşluklar, delikler tamamen açık hale getirilmelidir. Tüm toz, gevşek ve oynak parçacıklar ürünün uygulamasından önce fırça ve/veya elektrikli süpürge ile yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Beton çatlakları V şeklinde kesilmeli, temizlenmeli, yalancı derzler temizlenmelidir. Yüzey tamirleri, kuşgözü boşlukların / deliklerin doldurulması, çatlakların tamiri, yalancı derzlerin doldurulması Polisport EPAS 1000 + kuvars karışımı ile yapılmalıdır.

UYGULAMA TALİMATLARI

Kürü tamamlanmış beton zeminler, poliüretan veya epoksi esaslı astar malzemeleri yüzeyin durumuna göre uygun astar ile astarlanmalıdır. Uygulanmış yaş astar üzerine uygun tane çaplı (200 – 500 mm) silis kumu serpilmelidir. Elde edilen homojen karışım, istenilen kalınlığı sağlayacak aletler (ince taraklı mala vb.) yardımıyla zeminler üzerine yayılır. Malzeme yaşken havasını atmasına yardımcı olmak için kirpi rulo kullanılabilir. Son kat koruma ve kaplama malzemesi olarak Polisport PUSK 400, 425 veya 450 kullanılır. Mat, yarımat ve parlak olabilme özelliği, UV dayanımlı olması ve farklı RAL renklerinde üretilebilme özellikleri açısından son derece ideal son kat bitiş malzemesidir.

Karıştırma: A komponenti düşük devirli (300-400 rpm) mekanik bir karıştırıcı ile iyice karıştırılır. Daha sonra B komponenti A komponentinin içerisine ilave edilerek, tekrar min. 3 dakika olacak şekilde çok iyi karıştırılır. Karışım homojen hale gelinceye kadar karıştırma işlemine devam edilir.

Ekipmanların Temizliği:  Ekipmanlar, uygulamadan hemen sonra, malzeme sertleşmeden Polisport T25 temizleme tineri ile temizlenmelidir. Sertleşen harç sadece mekanik olarak temizlenebilir.

Sağlık ve Güvenlik Bilgileri: Karıştırma ve uygulama işlemlerini yaparken, cildinizi ve gözlerinizi etkilenmekten korumak için lastik eldiven ve iş gözlüğü kullanınız. Özellikle gözler dikkatle korunmalıdır. Gözle temas halinde, yaklaşık 15 dakika süre bol su ile yıkayınız ve hemen bir hekime başvurunuz. Gıda maddelerinden ve çocuklardan uzak tutunuz.

Renk
İstenilen renklerde
Pota Ömrü (Potlife)
20 °C sıcaklıkta yaklaşık 20dk – 40dk
Raf ömrü
Açılmamış ve zarar görmemiş orjinal ambalajında üretim tarihinden itibaren 12 aydır.
Uygulama Metodu & Ekipmanlar
Mala ve gelberi ile uygulanır.
Ambalaj
20 kg set